تفاوت بلیط هواپیمای چارتری و سیستمی

۱۳۹۷ ۳ مهر

پروازهای سیستمی یا برنامه‌ای

همان‌طور که از اسم این پروازها مشخص است، پروازهای برنامه‌ریزی‌شده توسط ایرلاین‌ها (شرکت‌های هواپیمایی نظیر ایران ایر ، ماهان ، کیش ایر و غیره) می‌باشند که برای مدت نسبتاً طولانی برنامه‌ریزی‌شده‌اند و امکان خرید بلیط را برای مسافران در فواصل زمانی بلندمدت فراهم نموده‌اند. اگرچه ممکن است تغییراتی در برنامه‌های این پروازها اعمال شود، ولی تا حد زیادی این برنامه ثابت است. بلیط این پروازها توسط خود ایرلاین و یا توسط نمایندگی‌های آنها (آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز بند الف) صادر می‌گردند.

 

 

پروازهای چارتر

چارتر در لغت به معنای اجاره یا دربست نمودن هر چیزی است. در بحث گردشگری و سفر، چارتر معمولاً به‌صورت اصطلاح از در اجاره قرار گرفتن کامل یک هواپیما ( full charter ) یا تعدادی از صندلی‌های هواپیما ( seat charter ) یا هتل یا کشتی و یا هر وسیله و مکان، توسط یک شرکت و موسسه خدمات گردشگری بکار می‌رود. در موضوع ما که مربوط به پروازهای چارتر است، یک شرکت گردشگری معتبر، با توجه به مجوزهای لازم می‌تواند درخواست چارتر هواپیما در مسیر خاصی را به ایرلاین‌ها ارائه داده و ایرلاین با توجه به صلاحدید و اخذ ضمانت‌های لازم از شرکت درخواست دهنده، این اجازه را صادر نماید و پرواز چارتر را برقرار سازد .

در این‌گونه پروازها، چارتر کننده موظف می‌شود کلیه هزینه‌ها و همچنین فرایند فروش بلیط را خود، طبق مبلغ توافقی با ایرلاین تضمین نماید. در قانون نیز به ایرلاین‌ها اجازه داده‌شده که با توجه به نیاز بازار، پرواز چارتری بیشتری برقرار نمایند .

با توجه به موارد فوق، در واقع در پروازهای چارتر، طرف شما شرکت چارتر کننده است و ایرلاین در واقع تنها مجری پرواز است و مسائل مربوط به فروش، تغییرات یا کنسلی بلیط هواپیما، عیناً به عهده شرکت چارتر کننده است. با توجه به اینکه شرکت چارتر کننده تضمین کرده است مبلغ توافقی با ایرلاین را تأمین نماید، لذا در خصوص بلیط‌های چارتر، محدودیت‌هایی نسبت به بلیط‌های پرواز سیستمی نظیر مقررات کنسلی، تغییر نام و تغییر تاریخ وجود دارد که در ادامه به توضیحاتی در مورد مزایا و معایب بلیط پروازهای چارتر می‌پردازیم.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.